Nakon obale, bageri Ministarstva graditeljstva preselili su se u metropolu, gdje su jučer rušili ilegalne građevine u Lučkom. Rušenje kuće izvan građevinskog područja prva je akcija bagera, a do 14. studenog u istoj ulici najavljeno je uklanjanje još jedne bespravne gradnje. I u tom je slučaju riječ o stambenom objektu privatnog vlasnika.
Vlasnici rušili sami
Do vlasnika tih građevina nismo uspjeli doći, a iz ministarstva su poručili da je kuću rušio o vlastitom trošku. Taj objekt kao ni ovaj za koji ima rok za rušenje do spomenutog datuma nemaju uvjete za legalizaciju te su sagrađeni nakon 21. lipnja prošle godine, što je zakonski rok da bi građevina mogla krenuti u proces eventualne legalizacije. U istoj ulici već je srušena pomoćna građevina te su ta tri objekta prva faza uklanjanja bespravne gradnje u Zagrebu.
Iz ministarstva poručuju da se o rušenju prvo informira vlasnika bespravnog objekta, a ako on ne odluči sam maknuti građevinu, to će napraviti građevinska inspekcija preko ugovornog izvođača.
– Osim vlasnika objekta, o namjeri uklanjanja obavještavaju se tijela odgovorna za vodoopskrbu, elektronapajanje i ostale priključke koji na građevini postoje jer ih je potrebno ukloniti prije samog uklanjanja građevine – objasnili su iz ureda glasnogovornice Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja.
Zahtjevi do kraja godine
Dvije kuće i jedna pomoćna građevina na Lučkom tek su početak uklanjanja objekata koji nisu legalizirani, ali točan broj objekata koji će biti srušeni u Zagrebu još nije poznat.
– Trenutačno pripremamo materijal u kojem će jasno stajati koliko je zahtjeva za legalizaciju na području Zagreba dosad podneseno, koliko od njih nije bilo potpuno te koliko ih je odbijeno, a koliko objekata je legalizirano – rekao je Davor Jelavić, pročelnik Gradskog ureda za prostorno uređenje.
Zahtjevi za legalizaciju građevnih objekata mogu se podnijeti do kraja godine, a kriteriji po kojem će se određivati naknada za legalizaciju jesu obujam, položaj u prostoru i namjena objekta. Tako će se manje naknade plaćati za objekte koji nisu stambene namjene, koji su manje kvadrature te one u kontinentalnom dijelu Hrvatske.
Podsjetimo, do kraja prošle godine na adresu Grada stigao je 451 zahtjev za legalizaciju, međutim, svi su odbijeni, a do prije nekoliko mjeseci prihvaćeno njih tek pedesetak. Kao glavni razlog odbijanja zahtjeva, Grad je tada navodio nepotpunu dokumentaciju.
>> Ministar 500%: Vrdoljak u 30 dana legalizirao pet puta više nego HDZ
Nijednom bogatašu neće srušiti jer se dobro nakrao pa ima za dozvole.